Neurorazvojne vježbe
Neurorazvojne vježbe jedan su od oblika stimulacije neuromotornoga razvoja. Primjenjuju se u perinatalno neurorizične djece, kao i one bez perinatalnoga neurorizika, ali s odstupanjem ili kašnjenjem u usvajanju neurorazvoja. Uz stimulaciju se vježbama omogućava djetetu izvođenje optimalnih obrazaca pokreta koji potiču prijelaze iz jednoga motoričkog obrasca u drugi, kao i poticanje reakcija uspravljanja i ravnoteže.
U Poliklinici Sabol primjenjujemo Bobath neurorazvojnu terapiju, koja je globalno najrašireniji pristup u neurorehabilitaciji.
Što je Bobath koncept?
Bobath koncept razvili su 1943. godine fizioterapeutkinja Berta Bobath i njezin
suprug dr. Karl Bobath, a izvorno je bio namijenjen tretiranju neuromotornih disfunkcija u djece s cerebralnom paralizom.
Danas se kao oblik neurorazvojne terapije diljem svijeta primjenjuje na djeci i na odraslima s poremećajima središnjega živčanog sustava, koji se očituju u funkcionalnim oštećenjima te poremećajima pokreta i mišićnog tonusa.
Ovaj individualni terapeutski pristup usmjeren je na stjecanje ili oporavak optimalnog pokreta uz minimiziranje kompenzacijskih obrazaca, a u slučaju neurorizične djece cilj je spriječiti progresiju poremećaja, pospješiti rehabilitaciju te povećati funkcionalnu sposobnost.
Obratite nam se s povjerenjem.
POŠALJITE UPIT
Koje su indikacije za neurorazvojne vježbe?
Bobath terapija uputna je za neurorizičnu djecu te dojenčad i djecu s poteškoćama u neuromotornom razvoju. Te poteškoće mogu se očitovati kao:
- asimetrije u držanju i kretanju
- poremećaji mišićnoga tonusa
- neadekvatne posturalne reakcije
- problemi s ravnotežom i koordinacijom; nespretnost
Kako izgleda Bobath terapija?
U rehabilitaciji djece ključan dio terapije jest igra, tijekom koje se pred njih postavljaju razni zadaci prema njihovim individualnim potrebama. Aktivna uključenost djeteta u cijeli proces vrlo je važan aspekt Bobath koncepta, a motivacija za sudjelovanjem pospješuje se upravo igrom, koja potiče dječju znatiželju.
Još je jedan važan dio ove metode i pravilno postupanje s novorođenčetom/dojenčetom (tzv. baby handling). Prilikom provođenja vježbi naš terapeut provodi edukaciju roditelja kako bi se neurorazvoj optimalno poticao i kod kuće.
Uz to, roditelji su jedini koji mogu dati vrlo korisne informacije o svakodnevnom funkcioniranju i ponašanju svoga djeteta te tako doprinijeti uspješnom oporavku.
Kada započeti s neurorazvojnim vježbama?
Najbolji rezultati neurorazvojnih vježbi postižu se u što ranijoj dobi, stoga je važno s terapijom započeti što ranije.
Za dodatna pitanja o neurorazvojnim vježbama obratite nam se putem našeg kontakt-obrasca ili pozivom na broj 01/ 619 00 80.