Kašalj u djece
Kašalj u djece jedan je od najčešćih razloga za posjećivanje pedijatrijskih ambulanti.
Kašalj je prirodni mehanizam za uklanjanje sekreta, mikroorganizama, alergena i čestica prašine sa sluznice dišnog puta te sam po sebi ne znači bolest. Dobro je znati da se zdravo aktivno školsko dijete smije nakašljati, odnosno kašljem počistiti svoje dišne puteve, čak do 30 puta na dan, bez da to predstavlja medicinski problem.
U 90 % slučajeva uzroci kašlja kod djece virusne su respiratorne infekcije, koje su u najvećem broju slučajeva samoograničavajuće i ne zahtijevaju liječenje.
Učestali kašalj kod djece
Mala djeca koja pohađaju kolektive mogu u godini dana imati čak 8 – 12 virusnih respiratornih infekcija praćenih kašljem. Nakon virusnih infekcija dišnih puteva kašalj se može zadržati i nekoliko tjedana. Nerijetko u zimskim mjesecima, dok dijete još kašlje nakon jedne virusne infekcije dišnih puteva, dobije novu virozu i ponovno počinje jače kašljati. U takvim slučajevima roditelji imaju osjećaj da im dijete cijelu zimu kašlje bez prestanka.
Ako kašalj remeti obavljanje svakodnevnih aktivnosti, ako utječe na hranjenje ili spavanje djeteta, ako narušava kvalitetu života, a posebno ako traje dulje od 4 tjedna, obavezna je posjeta pedijatru, kako bi se istražio uzrok kašlja. To isto vrijedi i za svaki novonastali kašalj koji je praćen ubrzanim ili otežanim disanjem te povišenom temperaturom.
Vrste kašlja
Suhi kašalj
Suhi kašalj kod djece gotovo redovito prati iritacije, alergije i akutne virusne infekcije dišnih puteva.
Kašalj je u početku virusne infekcije tipično suh i nadražajan, neproduktivan, a nastaje kao normalna i očekivana reakcija sluzice dišnih puteva na upalu i lučenje sluzi. Kašalj je mehanizam na koji se sluznica bori s virusnom infekcijom.
Suhi kašalj može se javiti uz virusnu upalu na svim razinama dišnog puta, od sluznice nosa (rinitis), grla (faringitis), laringsa (laringitis), bronha (bronhitis) te pluća (pneumonija).
Isto tako važno je uzeti u obzir da je svako dijete jedinka za sebe i da drugačije reagira na stanje na sluznici svoga dišnog puta. Naime, neurološki i imunološki sustav u sluznici dišnog puta različito su podešeni, pa ima djece koja će početi kašljati već na najmanji podražaj sa sluznice nosa ili grla (kod obične prehlade), dok kod istog podražaja sluznice neko drugo dijete neće uopće niti zakašljati.
Kašalj i laringitis
Kod laringitisa virusna infekcija počinje curenjem nosa, a nastavlja se naglim napadajem kašlja koji često probudi dijete iz sna. Naime, tijekom spavanja prirodno se povećava punoća sluznice dišnog puta, stoga ako je otečeno područje gdje se nalaze glasnice (larings), doći će do laringitisa. Kašalj kod larinigitsa tako ima jedan tipičan grubi, suhi i promukli prizvuk, poput laveža psa ili glasanja tuljana. Laringitis je često praćen i bolovima iz područja sluznice grla i larinksa. Većina je laringitisa blažeg intenziteta, iako mogu djelovati dosta dramatično, posebno u manje djece, te ako je dijete uznemireno.
Ako ste zabrinuti da vaše dijete ima laringitis, a dijete je malo ili otežano diše, potrebno je odmah potražiti liječničku pomoć.
Kod djece koja su sklona virusom induciranim bronhitisima dan-dva nakon upale gornjih dišnih puteva (curenje nosa, grlobolja, sa ili bez laringitisa) može doći do pojačanog upalnog odgovora sluznice bronha, pa se javlja uporni suhi nadražajni kašalj, koji može biti praćen ubrzanim disanjem, otežanim izdisanjem i zvižducima u plućima.
Ako sumnjate da vaše dijete ima bronhitis, potrebno je dijete odvesti na pregled pedijatra.
Produktivni kašalj
Nekoliko dana nakon početka simptoma virusne infekcije dišnih puteva (rinitis, faringitis, laringitis, bronhitis) organizam se polako rješava virusa i upalne reakcije. To znači da se sluznica oporavlja, luči se više sluzi, a to kašalj čini produktivnijim i vlažnijim. Dijete do pete godine života prirodno guta iskašljani sekret, a tek kasnije nauči kako ga pljunuti kroz usta van.
Stoga ne brinite ako nakon viroze i suhog kašljanja dijete počne iskašljavati, jer to je u pravilu dobar znak da je viroza u prolasku, a to vrijedi sve dok je dijete dobrog općeg stanja i raspoloženja, nema povišene temperature, mirno spava i ima sve bolji apetit. Prema kraju viroze kašalj se javlja nekoliko puta u danu, kao mehanizam za čišćenje sekreta iz dišnih puteva. Kašalj nakon virusne respiratorne infekcije (postviralni kašalj) ponekad može trajati i nekoliko tjedana, ako je došlo do jačeg oštećenja sluznice, koja se dulje vremena mora oporavljati.
Međutim, ako je kašalj uporan, ako dijete ima bolove u prsima ili trbuhu, umorno je i tijek viroze ne ide prema oporavku, a posebno ako se (ponovno) pojavila povišena temperatura, dijete je potrebno odvesti pedijatru na pregled i dijagnostičku obradu, kako bi se isključio razvoj komplikacija.
Uzroci kašlja kod djece
Slijedi opis najčešćih uzroka kašlja u djece s kojima se svakodnevno susrećemo u našim ambulantama opće pedijatrije:
1. Respiratorne infekcije
- Prehlada, gripa i laringitis i druge virusne respiratorne infekcije gotovo su uvijek praćene kašljem u djece. Kao što smo napisali, pojedina su djeca jednostavno sklonija kašljanju i kašljat će i kod najblaže viroze i podražaja sluznice. Virusne infekcije ne liječe se antibioticima te prolaze same od sebe.
- Kašalj virusnih respiratornih infekcija može zaostati kao posljedica iritacije i oštećenja sluznice čak do nekoliko tjedana (postviralni kašalj) i takav se kašalj ne pogoršava s vremenom. U pravilu je najčešći ujutro nakon buđenja i javlja se povremeno tijekom dana. Dijete je odličnog općeg stanja, kašalj mu ne remeti san, aktivnosti niti utječe na apetit. Ako se dijete ne zarazi novom virozom, kašalj će kroz par tjedana spontano iščeznuti, što prati oporavak sluznice od virusne infekcije.
- Ako roditelj uočava da je tijek kašlja drugačiji od onoga kako dijete inače kašlje uz virusne infekcije, u smislu vrste ili intenziteta kašlja, povišene temperature ili pojave nekih drugih simptoma, kao što su umor, otežano disanje, bolovi u prsima ili trbuhu, potrebno je dijete odvesti na pregled pedijatru, jer to može upućivati da se radi o bronhitisu ili upali pluća.
- Ako se nakon jedan do dva tjedna trajanja respiratorne infekcije gornjih dišnih puteva s curenjem nosa, grloboljom i blagim kašljem, s povišenom temperaturom ili bez temperature, počinje javljati neobičan kašalj s brzim, snažnim i ponavljajućim napadajima, a u trajanju 1 – 2 minute, između kojih dijete teško udiše ili kašlje i povrati, zacrveni se i iscrpljeno je, moguće je da se radi o zaraznoj bakterijskoj infekciji pluća i bronha – hripavcu. Hripavac je posebno opasan za dojenčad i malu djecu kod kojih može dovesti do zastoja disanja, oštećenja pluća, konvulzija i drugih teških komplikacija. Kod veće djece i odraslih klinička je slika blaža, no kašalj može biti vrlo intenzivan, dugotrajan te isto može dovesti do komplikacija, kao što je upala pluća. Ako dijete ima opisane simptome, pogotovo ako je malo i/ili nije redovito cijepljeno protiv hripavca te ako je prošlo više od 3 godine od zadnje doze cjepiva protiv hripavca, potrebno ga je odvesti liječniku kako bi se isključio hripavac.
2. Alergija
- Alergijska iritacija sluznice često uzrokuje uporan kašalj kod djece (alergijski kašalj).
- Ako se radi o dojenčetu kod kojeg postoji alergija na proteine kravljeg mlijeka, osim klasičnih simptoma (osip, grčevi, sluzave stolice s tragovima svježe krvi i dr.), simptomi mogu biti izraženi i na sluznici dišnog puta, pa dijete stalno ima puni nosić, čujno diše kroz nos i često kašlje, a bez da ima znakova infekcije.
- Kod djeteta koje u ranoj dobi ima alergiju na hranu (dermatitis, urtikarija, promjene stolice, povraćanje, slabo napredovanje na težini, anemija i dr.) mogu se očekivati češći laringitisi i bronhitisi, a alergijska sklonost može se nastaviti u kasnijoj dobi kao astma i alergijski rinitis. Svi simptomi alergijske preosjetljivosti koji se očituju na dišnom putu mogu biti praćeni i kašljem.
- Ako sumnjate da vaše dijete ima alergiju ili znate da ima alergiju, ali na propisanoj terapiji i dalje ima izražene simptome, obratite se našim liječnicima s povjerenjem.
3. Astma
- Astmu ponekad nije jednostavno dijagnosticirati, jer simptomi i znakovi značajno variraju od djeteta do djeteta. Kašalj uz zviždanje u plućima, koji je tipično izraženiji noću, tek je jedan od mogućih znakova. Drugi znakovi mogu biti kašalj koji se javlja samo u naporu ili tijekom igre.
- Liječenje astme ovisi o uzročniku, a osim lijekova za kontrolu bolesti, potrebno je izbjegavati okidače, kao što su vanjski zrak u periodima s visokim koncentracijama onečišćujućih tvari, dim, parfemi, prašina i sl., uz izbjegavanje alergena koji su alergološkom obradom utvrđeni za svako pojedino dijete.
- Ako vaše dijete ima astmu, važno je držati se plana liječenja i obavljati redovite kontrole pedijatrijskog alergologa ili pulmologa.
- Prepoznavanje i liječenje astme važno je jer povećava kvalitetu života djeteta i sprječava razvoj trajnog oštećenja pluća.
- Ako niste sigurni jesu li simptomi astme kod vašeg djeteta pod kontrolom, obratite se našim liječnicima.
4. Refluks kiseline iz želuca
- Povratak kiseline iz želuca u gornje i/ili donje dišne puteve čest je uzrok kašlja kod djece, i to u svim dobnim skupinama, od rođenja do adolescencije.
- Radi se o kašlju koji je tipično vezan uz ležeći položaj ili uz obroke, a ako kiseli sadržaj iz želuca nadražuje glasnice, kašalj će imati laringitični prizvuk. Dijete pri tome uopće ne mora povraćati, jer i mala količina kiseline dovoljna je za iritaciju dišnog puta. Kašalj može biti jedini simptom refluksa, no ponekad dijete ima i druge simptome kao što su bljuckanje ili povraćanje, žgaravica, neugodan zadah iz usta, bol u grlu i sl.
- Refluks može biti i simptom alergije ili intolerancije na pojedine namirnice. Ovu vrsta kašlja često viđamo u djece koja su ranije bila alergična na proteine kravljeg mlijeka.
- Kod kašlja izazvanog refluksom važno je paziti kada i što dijete jede. Ponekad je za olakšanje simptoma dovoljno primijeniti antirefluksne mjere, a ponekad je potrebna dodatna obrada i specifično liječenje refluksa.
- Ako sumnjate da vaše dijete ima kašalj zbog refluksa, obratite se našem općem pedijatru ili pulmologu s povjerenjem.
5. Povećani treći krajnik (povećana treća mandula, adenoid)
- Kod pojedine djece uzastopne respiratorne infekcije gornjih dišnih puteva uzrokovat će trajno povećanje limfnog tkiva u sluznici iza nosa – trećeg krajnika ili treće mandule, odnosno adenoida.
- U grlu se sa svake strane nalaze dva krajnika, koja se mogu vidjeti, no treći krajnik skriven je u sluznici stražnjeg ždrijela u području iznad grla, a iza nosa, i ne može ga se vidjeti kroz usta.
- Normalno je da se u sklopu infekcija gornjeg dišnog puta tkivo trećeg krajnika poveća i luči sluz, no ako dijete ima infekciju za infekcijom, može se dogoditi da ne dolazi do kompletnog oporavka sluznice i tkivo ostaje kronično povećano.
- Iz kliničke prakse znamo da ako dijete ima alergiju ili intoleranciju na hranu, ako ima alergiju na inhalacijske alergene, refluks ili obiteljsku sklonost povećanju krajnika, tada ima i veću vjerojatnost za povećanje trećeg krajnika i probleme uzrokovane trećim krajnikom.
- Neki od znakova koji upućuju na to da dijete ima povećani treći krajnik mogu biti: otvorena usta po danu i po noći, pojačano slinjenje, disanje na usta, čujno disanje kod spavanja, hrkanje, ponekad uz pauze u disanju, podočnjaci, dnevni umor i razdražljivost, slabi apetit i nezainteresiranost za hranu, kašalj, pričanje kroz nos, česte upale uha, smanjen sluh, usporen razvoj govora i sl.
- Ako se problem povećanog trećeg krajnika ne prepozna i ne tretira na vrijeme, to stanje kronične zaštopanosti (opstrukcije) dišnog puta može imati utjecaj na razvoj čeljusti i lica, na razvoj govora i općenito na rast i razvoj djeteta te kvalitetu života djeteta i čitave obitelji.
- Ako sumnjate da vaše dijete ima povećan treći krajnik (povećan adenoid), obratite se što prije našim općim pedijatrima ili otorinolaringolozima. Ovisno o dobi djeteta, stupnju povećanja krajnika te o simptomima, specijalist otorinolaringolog može indicirati operativno liječenje krajnika (uslugu vršimo u suradnji s Poliklinikom Sinteza).
Značajke kašlja i trajanje
S obzirom na trajanje, kašalj u djece do 14 godina smatra se kroničnim ako se javlja svaki dan u neprekidnom trajanju od 4 ili više tjedana. Kašalj koji traje manje od 4 tjedna smatra se akutnim kašljem.
Kod starije djece definicija je kao u odraslih te se kašalj proglašava kroničnim ako traje dulje od 8 tjedana. Kašalj trajanja između 3 i 8 tjedana zove se subakutni ili akutni prolongirani kašalj.
Svaki kašalj, neovisno o trajanju, koji je praćen otežanim disanjem i koji remeti svakodnevne aktivnost (spavanje, hranjenje), potrebno je istražiti. Isto tako vrijedi i za svaki kašalj koji traje dulje od 4 tjedna.
Ako sumnjate da je vaše dijete koje je naglo počelo kašljati, moglo udahnuti komad hrane ili mali predmet, potrebno je odmah reagirati i dijete odvesti u najbližu hitnu službu kako bi se isključila prisutnost stranog tijela u dišnom putu.
Kako ublažiti kašalj u djece?
Kod suhog kašlja, koji je podražajan i nije praćen s puno sluzi, mogu se davati pripravci iz skupine antitusika, kako bi se smirio neugodan nadražaj na kašalj. Antitusici za djecu mogu se kupiti u ljekarnama u slobodnoj prodaji.
Međutim, ako je u pitanju laringitis i/ili bronhitis, liječnik vašem djetetu može propisati specifičnu terapiju inhalacijama i tada će pratiti vaše dijete do završetka bolesti.
Kod produktivnog kašlja potrebno je razrijediti i pokrenuti gusti sekret u dišnim putevima. Sekret se najbolje razrjeđuje uzimanjem dovoljnih količina tekućine, što je osobito važno u dojenčadi i male djece te pri povišenoj temperaturi.
U ljekarni se u slobodnoj prodaji mogu kupiti i pripravci iz skupine mukolitika koji razrjeđuju i dijelom pokreću sekret te pomažu u iskašljavanju. Za pokretanje sekreta ponekad je potrebno koristiti inhalacije te fizikalnu terapiju te položajnu drenažu.
Ako kašalj remeti obavljanje svakodnevnih aktivnosti, ako utječe na hranjenje ili spavanje djeteta (javlja se po noći), ako narušava kvalitetu života, a posebno ako je dugotrajan (traje dulje od 4 tjedna), potrebno je posjetiti pedijatra. Isto vrijedi i za svaki novonastali kašalj koji je praćen otežanim disanjem i povišenom temperaturom.
Za više informacija kontaktirajte nas na telefon: +385 1 619 00 80 ili nam pišite na mail: upiti@poliklinika-sabol.hr. Za direktne rezervacije termina kliknite na link.
Autor: Ana Balažin Vučetić, dr. med., specijalist pedijatrije