Poliklinika za dječje bolesti Sabol

Pregled za leće

Kontaktne leće, kao i naočale, optičko su pomagalo kojim se ispravljaju refrakcijske greške oka: kratkovidnost, dalekovidnost, astigmatizam i prezbiopija (staračka dalekovidnost). Za razliku od naočala, stavljaju se izravno na površinu oka (rožnicu ili rožnicu i bjeloočnicu), zbog čega omogućuju bolju vidnu oštrinu, šire vidno polje, manje izobličavanje slike te jasan vid u svim smjerovima.

Koje su indikacije za nošenje kontaktnih leća?

U moguće indikacije ubrajaju se:

  • refrakcijske greške oka (kratkovidnost, dalekovidnost, astigmatizam, anizometropija, prezbiopija)
  • strabizam
  • keratokonus
  • afakija
  • površinske ozljede oka
  • nedostatak ili oštećenja šarenice

Kontaktne leće osobito su pogodne za ispravljanje većih refrakcijskih grešaka oka te velikih razlika u refrakcijskoj grešci između dva oka (anizometropija) i s time povezanom razlikom u veličini slike (anizeikonija). Nezamjenjive su i u korekciji afakije – nepostojanja prirodne leće, najčešće u dojenčadi nakon operacije kongenitalne katarakte. Omogućuju neusporedivo bolju vidnu oštrinu kod keratokonusa – bolesti rožnice oka u kojoj se rožnica progresivno stanjuje i konično izbočuje.

Osim za korekciju vidne oštrine, leće se koriste i u brojne druge terapijske svrhe: ozljede prednje površine oka i postoperativno (jer promiču cijeljenje rožnice i smanjuju bolnost), kod rijetkih i teških oblika suhog oka, nepostojanja šarenice ili ozljede šarenice (kako bi ograničile ulazak svjetla u oko) te preosjetljivosti na svjetlo (kao npr. u akromatopsije). Koriste se i u kozmetičke svrhe za promjenu boje i izgleda oka.

Vrste kontaktnih leća

Prema vrsti materijala od kojeg su napravljene dijelimo ih na tvrde, polutvrde, meke i hibridne, a prema obliku lomnih površina na sferične, torične, bifokalne i multifokalne.

Tvrde leće (PMMA, engl. polymethylmethacrylate), izrađene od polimetilmetakrilata, danas se rijetko koriste jer ne propuštaju kisik.

Polutvrde leće (RGP, engl. rigid gas permeable) zamijenile su klasične tvrde leće jer su izrađene od polimera koji su fleksibilniji i propuštaju kisik. Manje su i pokretljivije u odnosu na meke leće, što omogućuje bolji protok suza i dodatnu opskrbu rožnice kisikom, a izravnim pritiskom na rožnicu omogućuju izvrsnu vidnu oštrinu kod većih refrakcijskih grešaka, astigmatizma i drugih nepravilnosti rožnice, poput keratokonusa. Dokazano su najbolja i za oko najzdravija vrsta kontaktnih leća, jedini im je nedostatak početna neudobnost tijekom razdoblja privikavanja.

Meke leće danas su najpopularnija vrsta leća zbog udobnosti nošenja, mogućnosti povremenog nošenja i kratkog razdoblja privikavanja. Noviji materijali (hidrogel i silikon-hidrogel) omogućuju dobru propusnost kisika. Prema duljini nošenja dijelimo ih na dnevne, dvotjedne, mjesečne i godišnje.

Kako izgleda pregled za kontaktne leće i edukacija za djecu?

Pregled za leće počinje uzimanjem anamneze i razgovora s djetetom i njegovim roditeljima o motivaciji za nošenjem kontaktnih leća, očekivanjima te razini odgovornosti koju nosi briga za leće. Slijedi ispitivanje vidne oštrine i korekcija refrakcijske greške naočalama, a po potrebi i skijaskopija. Nastavlja se detaljnim pregledom prednjeg i stražnjeg segmenta oka na biomikroskopu, procjenom suznog filma te keratometrijom (određivanjem zakrivljenosti rožnice pomoću automatskog keratometra).

Na temelju opisanog razgovora i pregleda, oftalmolog (u dogovoru s djetetom i njegovim roditeljima) odlučuje koju će leću odabrati za dijete te je postavlja na oko. Nakon privikavanja oka na leću (koje traje 10-ak minuta za meke leće i do 45 min za polutvrde leće) ponovo se ispituje vidna oštrina i vrši procjena položaja i pokretljivosti leće na rožnici. Ako je potrebno, dodatno se korigira vidna oštrina i drugi parametri leće (bazna zakrivljenost, promjer i vrsta leće). Pacijent odmah dobiva oftalmološki nalaz i recept za kontaktne leće.

Po završetku pregleda, medicinska sestra s djetetom i roditeljima provodi edukaciju za leće. Daje upute o pravilnom stavljanju, nošenju, skidanju, higijeni i održavanju leća. Uz njezinu podršku i nadzor već u ambulanti dijete samostalno svlada sve nabrojene praktične vještine. Kod kuće treba još dodatno vježbati kako bi mu pravilno postupanje s lećama prešlo u trajnu naviku.

Trajanje je pregleda i edukacije za leće stoga ponekad 2 sata i više, ovisno o vrsti leće koja se propisuje i djetetovoj sposobnosti da savlada praktične vještine stavljanja, skidanja i održavanja leća.

Priprema za pregled za leće

Za pregled za leće nije potrebna nikakva posebna priprema, ali savjetujemo dijete uputiti u opisani proces „fitanja“ leća i edukaciju, prvenstveno kako biste taj dan odvojili dovoljno vremena i strpljenja.

Cijena pregleda za kontaktne leće

Više o cijeni usluge možete provjeriti u aktualnom cjeniku Poliklinike Sabol ili nas možete kontaktirati telefonski na broj: +385 1 619 00 80 ili putem maila upiti@poliklinika-sabol.hr za više informacija.

    Dodajte fotografiju, dokument ili nalaz liječnika

    Naručite se